Barokní Braga a trh v Barcelosu

Bom Jesus do Monte
Bom Jesus do Monte

Ve čtvrtek 22. října se probouzíme ve městě Braga přímo pod kostelem Bom Jesus do Monte. Braga je univerzitní město o něco menší než Plzeň, přitom je třetí největší v Portugalsku. A všichni tu běhaj. Běžci všude a pořád. Kostel Bom Jesus do Monte je portugalskej barokní skvost s ikonickym cik-cak schodištěm, (kostel samotnej je neoklasicisní) který je v každym must-see žebříčku na předních místech. A musim říct, že docela právem. Schodiště je tematicky věnováno pěti smyslům a v meziopatrech je vždycky fontána, která představuje čich, chuť, zrak, sluch nebo hmat.

IMG_1415

Creepy zrak
Creepy zrak

Kromě toho je celý schodiště doplněno spoustou soch a plastik a všemožnejch dalších pičičmundáren. Jak je v baroku zvykem, více je vždycky více a žádný místo tak nezůstalo neozdobený:) No a samozřejmě po schodišti furt někdo běhá. Je to sranda, běžči vyběhnou schodiště, vejdou do kostela na vrcholu, pomodlí se, pokřižujou a zas běží dolu. A celou tuhle proceduru několikrát opakujou. Běžecký úbory samozřejmostí. Jinak ale dobře, že jsme si přivstali, páč jsme kostel i schody zastihli krátce po východu slunce ještě před náporem turistů. Ke kostelu patří celej barokně a klasicisně vypimpenej areál (všechno se to dostavovalo postupně), kaple, zahrady, dokonce tam mají i umělou jeskyni s jezírkem a fontánou. Je to tak senzačně nevkusně pompézní, až to člověka fascinuje.

Interiér Bom Jesusa
Interiér Bom Jesusa

V kotrastu s Bom Jesus do Monte za zmínku stojí supermarket Continente, zdejší portugalskej řetězec. 😀 Je to sranda, jak si ček na cestě všímá benzínek, kde tankuje, obchodů, kde nakupuje, radio stanic, který poslouchá. Vlastně je to uplná blbost, ale pokaždý, když narazíme na novej exemplář, způsobí to drobnou radost a hned ho jdeme prubnout. Continente je fakt vymazlený, vypadá nóbl, jablka srovnaný do pyramid, banány seřazený podle ohnutosti a tak dále. Všude čisto, u mrazáků z nějakýho záhadnýho důvodu ček v kraťasech a tričku nemusí klepat kosu jako všude jinde a jejich výrobky maj super obalovej design. Možná je to prostě obyčejnej supermarket, ale mezi všim tim cikánstvím okolo Continente prostě vyčuhuje. 🙂 Taky tu dost frčí Lidl, Tesco neznaj vůbec. Koupili jsme konečně nějaký čerstvý ryby na grill, nevim už jak se jmenovaly, ale byla to le žranice magnifique.

Opustili jsme postarší páry a jejich psy v karavanech a zamířili do města Barcelos, který je proslulý svym obřím trhem všeho možnýho. OBŘÍM. VŠEHO MOŽNÝHO. Už jen zaparkovat poblíž trhu byl oříšek. Nakonec jsme rezignovali a nechali auto ve stísněný podzemní garáži. Takže rada pro případný návštěvníky Barcelosu v den trhu – přijeďte brzo. Hodně brzo. Jinak nezaparkujete. Na tržišti se prodává oblečení, všechny možný řemeslný výrobky, potřeby do domácnosti (který prodejci zřejmě nakupujou všichni v jednom krámě, páč to zboží bylo uplně stejný) pak oblečení, jídlo, spoustu jídla, další jídlo a živý zvířata. K tomu rostliny a já nevim co ještě. Prostě echt tržiště.

Koupili jsme tu jen nějakej kus ultranasolený ryby, kterej jsme už předtim vídali v různejch obchodech a nevěděli jsme, o co přesně jde. To nevíme ani teď, ale jedno je jistý, ta ryba je tak nasolená, že vydrží ve stejnym stavu minimálně století, aniž by se k ní přiblížila jediná bakterie nebo spóra plísně a svýmu strávníkovi zajistí, že do smrti nebude mít křeče ani kdyby běhal maraton denně. Tak ne, prej to už víme, jde o Bacalhau.

Hrozně se mi líbila jedna stará pani, která prodávala pražený kaštany, nebo co to bylo. Byla hrozně stylová. Taková babka z pohádky. Mam ale nějakej blok přijít za cizím člověkem a cpát mu objektiv do obličeje nebo si ho třeba i jen tak fotit z nějaký střední vzdálenosti, i když by mi to vlastně mohlo bejt uplně jedno. Ale nějak se u toho cejtim trapně. Takže jsem si jí nevyfotil. Jsem fotoreportér amatér.

Dlouho jsme se nezdrželi a vyrazili vstříc industriálnímu pobřeží v okolí Porta.

Nakonec vzrostlej asi milionletej eukalyptus, kterej stál u Bom Jesusa. Je fakt velikej a vypadá masersky. Tak tu je.

IMG_1449

Plumm Written by:

zemědělec

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *