Do Nazaré na obří vlnu

Portugalsko je skvělý místo pro surfaře. Energii vzniklý při bouřích v Atlantiku a hnaný větry a mořskými proudy směrem na Evropu nestojí nic v cestě. Ona tak pokračuje až k Portugalskýmu pobřeží a může tak dát vzniknout vlnám enormní velikosti. K tomu ideální tvar mořskýho dna a dostaneme místo s největší vlnou na světě. Nazaré. A páč podle předpovědi víme, že se na Portugalsko žene něco velikýho, Nazaré je to správný místo, kam se posunout. Protože když už nemůžeme jezdit, tak ať máme aspoň tu nejlepší možnou podívanou.

Z cesty do Nazaré stojí za zmínku Sao Pedro de Muel, páč v rámci získání hesla na wi-fi (kterou pak sosáme i z auta na parkovišti) jsem v restauraci prej udělal faux-pas s tim, že jsem si dal kafe před jídlem. Kafe nepiju a nikdy jsem si ho nekoupil, tak co já vim jakej je na to kodex. 🙂 Hned vedle je le maják magnifique a kolem samozřejmě útesy, jak jinak. Na jednom z nich spíme a grilujeme. Do vody opět nejdem, protože vlny jsou obří.

Maják v Sao Pedro
Maják v Sao Pedro

Stejně tak stojí za zmínku Mosteiro da Batalha (oficiálně Mosteiro de Santa Maria da Vitória), což je naprostá bomba a danceteria chromozom, což je bomba snad možná ještě větčí. Ten mosteiro je monstrózní gotická katedrála ze 14. století, ale v tom jejich portugalskym manuelinskym stylu. Já tomu teda uplně nerozumim a nepamatuju si, že bych o tom něco zaslechl na přednáškách z dějin umění, ale chápu to tak, že jim gotika prostě nebyla dost dobrá, tak si jí trochu přizpůsobili a výsledek je vidět na fotkách.

IMG_1626

IMG_1646

A danceteria je nějaká polorozpadlá diskotéka uprostřed pustiny, na kterou jsme náhodou objevili při pátrání po pravěkých jeskyních a monolitech (který jsme opět nenašli). Danceteria. Chromozom. Skvělý.

Nazaré je unikát. Pod vodní hladinou se kolmo na pobřeží táhne cca 230 km dlouhej kaňon, jehož hloubka začíná na 5 kilometrech a končí na 50 metrech jen několik málo desítek metrů od pobřeží Praia do Norte, což je jméno Nazarský pláže. Dále už je mělčina a pláž. V praxi to vypadá tak, že masa vody hnaná různými směry a různou rychlostí se v tomto kaňonu spojuje a on ji vede ke svýmu konci, kde se vodní masa zvedne nad hladinu, vytvoří vlnu a ta se zlomí. Pokaždý na stejnym místě. Minulej rok v prosinci se tady surfař Benjamin Sanchis pokusil vytvořit novej rekord, rozjel se na vlnu o výšce 33 metrů (!!!) a spadnul.

Jak se dá přežít pád na takhle velký vlně, to nechápu. Bohatě mi stačí, když na mě při nepovedenym duck-divu spadne vlna, co má 3 metry, člověk je v tu chvíli jak hadrová panenka a jen čeká, až ho ta pračka pustí, aby se mohl znova nadechnout. Jediná jistota je leash na kotníku, na jejímž konci je kus něčeho, co na hladině plave mnohem líp, než člověk sám.

Nazaré z útesu u majáku.
Nazaré z útesu u majáku.

IMG_1815

Při naší návštěvě ukazuje předpověď pro Praia do Norte swell 5–7 metrů. A musim říct, že je to opravu impozantní podívaná. Jak asi naživo vypadá 30 metrový monstrum? To si nedokážu představit. Nejsou to vlny, jsou to pohybující se hory. U majáku v Nazaré se mnou stojí další lidi, který se na tohle divadlo přišli podívat. Zajímavý je, jak obří vlny zdálky vypadají zpomaleně. Já si vždycky říkal, jak jsou všechny ty záběry surferů na obřích vlnách ve slow-motionu, ale neni to tak. Je tam i srandovní pani se selfie tyčkou, která se fotí s každou vlnou a když jde od majáku zpět na parkoviště, tak se natáčí a dělá že běhá.

Neni žádný měřítko, ale tahle věc je třeba tak 300 metrů za chlapíkem v popředí a je OBŘÍ.
Neni žádný měřítko, ale tahle věc je třeba tak 300 metrů za chlapíkem v popředí a je OBŘÍ.

Každopádně obří vlny super, ale pro nás to znamná jediný, že opět nemůžeme do vody, dokud se swell nezmenší, páč v nejbližším okolí nejsou pláže, který by byly situovaný třeba na jih, aby svym natočením eliminovaly tenhle megaswell přicházející ze severozápadu. Takže naposled kempíme u Nazaré a další den vyrážíme vstříc Peniche, kde, jak doufáme, najdeme menší vlny. Taky se tam právě teď jedou nějaký důležitý závody neboco, nevim jaký, mě koukání na sport nikdy moc nezajímalo, ale Martina o tom pořád mluví, tak to asi bude dobrý. Na surfařskejch závodech je dobrý, že je to zadara, přijdete na pláž a čumíte, takže proč ne. 😀

Plumm Written by:

zemědělec

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *