Dune du Pilat a chlupatý ve Francii

Německý dálnice ucpaný a svedený do jednoho pruhu, opravujou snad každej kilometr dálnice, kterej mají. Trochu jsem se po cestě vyspal, takže pitotuju. První zastávka je po cca 650 km na pumpě u Burger Kingu. Fast foodům neholduju, jdu si ale statečně něco koupit. Nákup burgera v německu předznamenal něco, co je ve Francii a ve Španělsku pravidlem. Holka za pultem neumí anglicky. Místo burgera dostanu dva. Martina si dělá posh snídani z čerstvýho ovoce a nějakých dalších věcí, který nevim, co jsou a na čem rostou, natož jak se jmenujou. Vypadá to ale moc chutně.

Skejtujem na benzínce, já si rozbíjim hubu na nějaký mastný skvrně a jedem až do Francie vstříc prvnímu hotelu v podobě nezpevněný odbočky u silnice pod obrovskym dubem hned vedle ohrady z který nás zvědavě pozoruje stádo krav. Kousek za městem Dole.

Vaříme v ešusu nějakou fazolovou hostinu, celej den jen tak sedíme a popíjíme šatonéf di pap. Pro pozéry – Châteauneuf-du-Pape. Z lahve. Pouštím na počítači Gravity a usínáme. Miluju ten film. Resp. práci s kamerou v tom filmu.

IMG_8608

Dopoledne se budíme a je hnusně, tak opět zaleháme a budí nás až klepání na okno. Policie. Půjdem do lochu. Přišli na to. Vylejzáme z postele, oblíkáme se. “Bonjour” – “Bonjour”. Víc francousky umim už jen “la merd”, “oui” a “le trip magnifique”, tak jsem svou slovní zásobu radši nechal nevyužitou. Martina dává pas, já žádnej nemam a občanku nemůžu najít. Čekam, že budou chtít prohlídnout auto, kde všude schováváme uprchlíky, ale nakonec jen omrknou doklady, někam si zavolají a odjedou. Ani nás nevyhodí z cizího pozemku. Nuda. Jako fotograf jsem selhal a vůbec jsem si je při tom nevyfotil.

Víc tohle místo nemá co nabídnout, tak jedem dál. V noci dojíždíme k oceánu. Parkujem v Lacanau a jdem se mrknout na pláž. Docela epická scenerie. Bouřící oceán a na nebi asi miliarda hvězd. V okolí nejsou žádný velký města totiž a jednim směrem neni nic jinýho, než voda, takže žádnej světelnej smog. Je to nádherný. Hlavně taky pláž procházející Lacanau má přes 60 km, takže všechno vypadá strašně obří a člověk si přijde uplně mrňavej. Zvlášť v noci. Ráno lepim nějaký samolepky a přesouváme se kousek vedle na jinou pláž. Vypadají dost podobně. Hodně dlouhý písčitý pláže zakončený písečnou dunou místy porostlou trsama trávy. Ráno už je všechna epičnost pryč, zato vlny jsou docela masakrózní.

Odjíždíme odtud do Hossegoru což je nějaká zdejší surfová Mekka neboco, jak jsem pochopil. Po cestě navštěvujem Dune du Pilat, což je nejvvyšší písečná duna v Evropě. Na výšku má momentálně 110 m, na délku a 2,7 km a na šírku 500 m. Pozorujem z ní západ slunce nad oceánem, docela to ujde 🙂 Ta duna je zajímavá, každej rok jí vítr posune až o 5 metrů dál do vnitrozemí a ona tak pomalu ale jistě pohlcuje přilehlej les, kterej při pohledu z duny do korun stromů vypadá spíš jako neprostupnej prales. Některý stromy jsou tak do půlky zasypaný a seschlý. Pomalá smrt lesa, zajímavý. Na svojí cestě údajně už pohltila i několik budov. Dolu jsme šli až téměř za tmy.

IMG_8707

Pak spíme u arény na nějaký venkovní zápasy nevim koho nebo čeho a ráno nás pro změnu opět budí policie s tim, že se tu nesmí spát v autě na parkovišti. (LOL WTF) Na druhou stranu dobrý, že neprudí. Jen vám zaklepou na okno, počkaj až vylezete, řeknou vám, že se tu nesmí spát v autě, to samý udělaj s dalšíma surfařema, který spí v několika dodávkách vedle vás a zas odjedou. Nedělaj drama a nerozdávaj pokuty. Spamujem samolepky a jedem dál.

Plumm Written by:

zemědělec

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *