Getxo a Guggenheim v Bilbau

Pátek 2. 10., pořád chčije.

Navštívili jsme město Getxo a Ajo. Z Aja si nic nepamatuju a v notesu k němu poznámku “moc městský”. Nevim už, co jsem tim sám sobě chtěl sdělit, takže asi nic pozoruhodnýho. Getxo a za řekou ležící Bilbao spojuje most s visutym přívozem přes řeku, což je nejstarší visutej transport přes řeku na celym světě. Skvost evropský průmyslový revoluce. V provozu je od roku 1893 a nefunkční byl prej jen 4 roky a to během španělský občanský války. RESTECP.

IMG_9663

Taky je tady v Getxu zajímavej kostel s kompletně kubistickou malířskou výzdobou. Vzal nás do něj místní farář, že prej mají zavřeno, ale rád nám to ukáže. Tak nás vzal dovnitř a o každý malbě něco vykládal, přestože jsme mu několikrát řekli, že neumíme španělsky. Martina něco málo rozumí, tak mi pár vět přeložila. Jinak to byl jeho monolog. Sympatickej chlapík.

Přejíždíme řeku mrknout do Bilbaa. Jedem rovnou ke Guggenheimově museu moderního umění. Notoricky známá stavba Franka Gehryho, která vypadá stejně jako všechny jeho ostatní budovy – jako zmuchlanej papír. Je dokonalá. Interiér skvěle koresponduje s exteriérem a zatimco fasáda budovy je obložená deskama z kovu, vnitřek je obloženej stejně uspořádanýma deskama, ale z kamene. Boží. V Muzeu potkáváme naší německou dvojici z minulýho článku.

Jinak ve městech se nějak moc nezdržujem, spíš jen nasáváme atmosféru prvního dojmu. K nějakýmu poznání města by ček ve městě potřeboval strávit trochu delší dobu. Třeba k tomu dojde.

Další poznámky v notesu zní: bobek – vypuštěnej rybník, quest for wi-fi, snickers, oreo, chčije
Myslim, že nějakýho podrobnějšího popisu netřeba.

Plumm Written by:

zemědělec

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *