Na větrné hůrce v Peniche

Z borovicových lesů kolem Nazaré přesouváme náš pojízdný domov do pouštní oázy jménem Peniche. Přijíždíme klasicky v noci a náhodný výběr pláže ke spaní nás dovede přímo na místo dění – kde zrovna probíhá předposlední ze série závodů světového poháru v surfingu. Peniche je jednou z jedenácti světových destinací, kam se každoročně sjíždí špička tohohle sportu i nadšení fanoušci. Nejen proto je také jednou z nejoblíbenějších surfařských destinací v regionu – geografie pobřeží dělá z Peniche tzv. swell magnet – pláže jsou tu nastavené na tři světové strany a podloží je na každé pláži trochu jiné. V podstatě každý den si tu najdete místo, kde sjet vlnu.
penichemap

Tahle západní výspa na portugalském pobřeží se stává naším domovem na více než týden – to je poprvé, co se někde “usadíme”. Hledání ideálního kempovacího místa, tak podobné hledání ideální parcely pro stavbu rodinného domu, nás dovede na divoké útesy, ale i do osamnělých hospodářských lesů. Tyhle plantáže tu a tam vyplňují prostor mezi rezidenční zástavbou hotelového typu, kde trčí stovky osamnělých domů mezi golfovými hřišti, jízda autem tu připomíná díky všudypřítomným retardérům jízdu na horské dráze a jediná živá duše, kterou tu potkáte je osamnělý běžec či zatoulaný pes.

Grilovačka s noclehem na útesech u Peniche
Grilovačka s noclehem na útesech u Peniche

Lesy se stanou naším útočištěm během dnů, kdy nám pokusy o surfing znemožňuje nešťastná kombinace kolísajícího swellu a větru, který dosahuje rychlostí kolem 50km/h a ještě k tomu fouká každou chvíli z jiné strany. Alespoň tak dostane prostor další věc, která nám dosud jen ležela v autě a zabírala místo – natahujeme slacklinu a trénujeme stabilitu. Dře to, ale každý den jsou znát pokroky, za chvíli z nás budou cirkusoví akrobati.

IMG_3395

Ve dnech, kdy se dostaneme do vody, kempujeme přímo u zdejší nejoblíbenější pláže jménem Baleal. Na parkoviště se sem stahuje většina obytňáků z okolí, o víkendu by tu člověk těžko hledal místo. Možná za to může i skutečnost, že je tu umístěná široko daleko jediná sprcha a kohout s pitnou vodou – na portugalských plážích téměř zázrak. Pláže jsou samozřejmě oblíbenou destinací i pro lidi z vnitrozemí, i když se tu takhle na podzim už nikdo z nich nekoupe. O víkendech se všude rojí davy a místní bary nabízí nadstandardní kulturní program. Nás sem ale přiková hlavně přítomnost wi-fi připojení, Milan si tu z obytného prostoru v autě udělá kancelář a kreslí storyboard, podle kterého za pár měsíců možná vznikne nějaká reklama. Tímto opět musíme poděkovat našemu milému internetovému hostiteli – Baru da Praia. Dalším místem, kde můžeme využít rychlého připojení a dopsat třeba příspěvky na tenhle blog, se stane široko daleko jediná samoobslužná prádelna Lavamais. Tady se potkáme shodou okolností s jedním z mála Čechů na téhle cestě a rovnou si u něj můžeme vyzkoušet surfskate, který prodává nejen svým krajanům na dálku z Kanárských ostrovů.

Večeře v našem apartmánu s výhledem na parkoviště plné apartmánů ne nepodobných tomu našemu.
Večeře v našem apartmánu s výhledem na parkoviště plné apartmánů ne nepodobných tomu našemu.

Dochází nám plyn do vařiče – artikl, který se tu nedá sehnat – a to ani u Číňanů, kteří jinak prodávají ve svých obchodech všechno, co jinde neseženete. Hospodská strava by z nás za chvíli udělala dva tučné balíky a tak se pomalu balíme na další přesun na jih. Co na tom, že na závody jsme se vůbec nedostali a se známými z loňských sect se potkali jen na parkovišti u obchodu.. Místo toho si ještě uděláme výlet za zdi středověkého opevnění města Óbidos, domova zdejšího oblíbeného likéru z višní. Místní zástavba nese stopy románské, maurské i španělské – jak už to tak v Portugalsku bývá. Je to totiž země opevněných hradů – není se co divit – strategická pozice téhle země se v průběhu staletí jen upevňovala, ať už jí vládl kdokoli. Škoda jen, že dnes už odsud není výhled až na oceán a že atmosféru zdejšího hradu můžete nasát jen v případě, že máte tučnější konto – patří totiž mezi síť luxusních hotelů, tzv. pousadas.

Opevněný Obidos.
Opevněný Obidos.

Zato si ale můžete zajít do kostela, který je obložený od podlahy až po strop typickými modravými kachličkami azulejos.

IMG_2242

Martja Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *