Ospalá Ericeira – profíků ráj

Opouštíme Peniche a míříme za vlnami dále po pobřeží, aniž bychom věděli, do čeho se vlastně ženeme. Asi až tady nám začne pomalu docházet, že vlny pro začátečníky už nikde nebudou, i když se budeme snažit schovávat v zátokách, na plážích, které nejsou tak exponované. Desetitisícová Ericeira, další z našich instantních domovů, je místo pro opravdu zkušené surfaře a zimní bouře, které produkují swelly v Atlantiku, taktéž. Začínáme si zvykat i na nepřítomnost základního zázemí – holt plážová sezóna v Evropě je tatam.. Zdejším rybářům a starousedlíkům to, zdá se, ale vůbec nevadí. Nám ve finále taky ne, život je boj..

Uličky ve starém centru města
Uličky ve starém centru města

Cesta sem nás vede po pobřeží lemovaném rozeklanými pískovcovými skálami a města se vynořují často bez jakéhokoli upozornění. Jsou rozeseta mezi útesy, pod útesy, nad útesy. Často ani příjezd na pláž neexistuje, protože tu poměrně nedávno prostě kus skály spadnul. Také tu na každé vyhlídce či vedlejší odbočce k oceánu najdete tabule s varovnými upozorněními, případně rovnou i vyčíslenou pokutou pro případ, že byste i s autem skončili ve vodě. Jízda po pobřeží je tu opravdu dramatickou podívanou, lidem, co trpí závratěmi bych radila radši ani nevystupovat.

Stálou kulisou se stává rozbouřený oceán s nebezpečnými shorebreaky – vlnami, co se lámou z výšky dvou, tří metrů přímo na pláž. Často tu najdete polopřírodní či zcela uměle vytvořené bazény, které jsou jediným útočištěm pro méně odvážné plavce i neplavce. Otevřený oceán tu v tomhle ročním období umí být opravdu nevyzpytatelný, ať už máte po ruce záchranný plovák v podobě surfového prkna nebo ne.

Nařádkované vlny na pláži Ribeira de Ilhas – Ideální podmínky
Nařádkované vlny na pláži Ribeira de Ilhas – Ideální podmínky

V Ericeiře bydlíme střídavě na několika plážích a někde se i odhodláme jít do vody, přestože je to předem prohraný boj. V našem středoevropském pojetí to připomíná spíš sebevražedné pokusy než surfing, ale co na tom, sranda musí být, že ano?! Trénink je potřeba. Milan si tu začíná zvykat na kratší surfy – což má svoje výhody i nevýhody, ale pro pokrok je to potřeba. Minimálně na videu to bude vypadat lépe – když už jsme se rozhodli dát druhou šanci GoPru, tak je potřeba ho i pořádně vyzkoušet. Taky je to další krok v procvičení stability a pohyblivosti na vlnách. A samozřejmě i test fyzičky, protože rozhodně platí, že čím menší prkno, tím víc práce. Pokud se ovšem zadaří, tak to znamená i víc legrace.

začátečník + shortboard = boj o holý život a spousta legrace
začátečník + shortboard = boj o holý život a spousta legrace

Brzy zjišťujeme, že tady ve vodě nemáme co dělat – valná většina surfařů tu už dávno dala vale módu začátečník. K vidění je tu i spousta šikovných surfařek, což dosud nebylo vůbec pravidlem. Podmínky jsou tu na jedničku, pokud toho umíte využít a jste na to perfektně připraveni. Trénujeme tedy taky aspoň slidování na skejtech – u jedné pláže jsme si našli takovou pěknou, v noci osvětlenou, zapadlou silničku. Její okolí mi připomnělo výlety do střední Ameriky – docela zajímavý kontrast s líbivou a upravenou Ericeirou, která je posledních cca 50 let oblíbenou výletní destinací Lisaboňanů.

Náš třídenní kemping spot. Totální dekadence :D
Náš třídenní kemping spot. Totální dekadence 😀

Cestou na jih za dalšími zážitky jsme si také udělali krátkou architektonicko-historickou zastávku ve městě jménem Mafra, jehož dominantu můžete pozorovat ze vzdálenosti desítek kilometrů. Baroknímu komplexu, který byl dostavěný v neoklasicistním stylu, vévodí pompézní bazilika a v současnosti je jedním z největších klenotů portugalského stavitelství a také domovem unikátní knihovny. Celý soubor budov o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních byl původně královským palácem, dnes slouží armádě. V deníčku konzumního cestovatele jsme si také odškrtli Cabo da Roca – nejzápadnější cíp Evropy. Škoda jen, že jsme tu museli utíkat před davy turistů, které tu sypal jeden autobus za druhým.

Strop v Palacio Nacional de Mafra
Strop v Palacio Nacional de Mafra

Martja Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *