Přepychová kaďba

Opouštíme luxusní kadispot u pláže Malpica a jedem pláž po pláži zpátky směrem k La Coruni. Kadispoty by taky vydaly na samostatnej článek, protože ať si kdo chce říká co chce, technologická stránka vylučování na cestách zajímá každýho. Prostě občas je těžký najít místo, kde se pohodlně vykadit, tak to je. 🙂 Třeba teď fakt potřebuju, ale jsme na místě, kde to nejde. True story. Ve městech problém řeší třeba podzemní garáže, kde záchody jsou skoro vždycky, nebo občas jsou na ulicích ve Španělsku docela šikovný samočistící, kam si dojdete na záchod, vylezete, ono se to za váma zamkne a celá ta místnost se vystříká vodou a zas se to odemkne. Takže je tam sice furt mokro ale zato čisto. Jednou se mi stalo, že se ten záchod začal čistit, když jsem si tam ještě spokojeně trůnil. Vtipný. 🙂 Záchody bývají i na plážích, ale zdaleka ne na všech. A dost často jsou mimo sezónu – tzn teď – už zamknutý, takže nezbývá než hledat místo okolo. A když už ček třeba nějakej fajnovej kadispot najde, zjistí, že ho našlo spoustu lidí před nim a v ideálnim případě to zjistí okamžitě a ne až v autě pohledem na podrážky svých bot. Zkrátka lidi jsou dobytci. Pohazujou toaleťáky, kadí hned u cest a podobně, hovna jsou všude, stejně jak na pyrenejských pláních. My máme skládací fiskars rýč a vždycky si vykopem díru a pak to zaházíme. Nejlíp se kope na písečný duně, ale to fakt jenom když je ultra-nouzovka, páč podle mě to v to písku zůstane zakonzervovaný navěky. 😀 Na druhou stranu neni nad to vykadit se v noci ve 25°C na písečný duně, koukat při tom na hvězdy a poslouchat burácející oceán. Romantika. Několikrát jsem v životě použil termín prepychová kaďba, nicméně až teď ho můžu použít s klidnym srdcem a vědomím, že nepřehánim.

FullSizeRender

Každopádně hajzlpapíry poházený všude možně jsou fakt humus. Lidi by zasloužili zplynovat. Do jednoho. Rýč do každé rodiny. Toaleťák pod zemí macht frei.

Lidi si představujou tu romantiku na cestách. Přitom je to jenom o shánění pitný vody a místa, kde se pohodlně vykadit. Martina, 2015

Zpět k výletu.
Z pláže Malpica jsme dojeli do La Coruni. Po cestě ještě zasurfovali na pláži Razo a znova se podívali do průmyslový oblasti před La Coruňou, kde je jen přes silnici od kafilérky pláž Sabón s vlnama jak ze žurnálu. Dokonalej tvar i perioda, balí se ze strany na stranu. Má to jeden háček. Smrad z továrny je tak intenzivní, že se z toho zvedá kufr, nedělám si srandu. Surfařů je tu spoustu, ale ten smrad se nedá. Jinak pobřeží samotný La Coruni je fakt pěkný. A vůbec, všechny ty pobřežní města ve Španělsku jsou pěkný. Přístavy, ultradlouhý cyklostezky s dokonalym povrchem, aleje platanů, sochy a různý kovový plastiky, otevřený prostranství a tak.

Tohle stojí hned u pláže Sabón
Tohle stojí hned u pláže Sabón

V la Coruni jsme zamířili rovnou k Torre De Hercules. Výbornej maják v centru zálivu, kterej tu postavili Římani v 1. století n. l., když ještě okupovali Galici. Kolem majáku je pěknej park a hlavně útesy, do kterých naráží vlny a voda stříká desítky metrů vysoko, přestože vlny moc nebyly. Chtěl bych to tam vidět, když přijde nějakej pořádnej swell, musí to bejt masakr. Pod maják vede průrva, kam když se nahrne voda, celý podloží duní a vibruje. Divim se, že to dávno neni podemletý a maják ještě stojí. Zíral jsem na tu sílu desítky minut a připadal si fakt malinkej.

IMG_0770

Od majáku jsme jeli do nějaký vesnice za člověkem, co si říká Píďas, kterýmu jsme měli dovézt ráhno na windsurf, vyfasovaný na Wildhousu. Martina říkala, že tenhle článek mám napsat já, že prej budu vtipnější. No nevim, přemejšlel jsem nad tim a vlastně to moc vtipný neni. A popravdě, vůbec nevim, co o něm napsat. Zabitý dva dny, na druhou stranu rozhodně obohacující setkání – bez ironie. Ten člověk je vyfetovanej alkoholik, kterej 8 let bydlí ve Španělsku, nepracuje a živí ho zdejší štědrej sociální systém. Takovej ten typ člověka, co před lety odjel do Španělska, protože nechtěl nic dělat. Říkal, že má 500€ měsíčně podporu, plus teď ještě našel nějaký další fígle, který jeho dávky navýší. Pozval nás na řízky a my měli hlad, brali jsme to jako odměnu za to, že se táhnem 350 km s jeho ráhnem. A Martina chtěla zůstat, vyprat a tak. V ten moment ještě působil jako docela sympatickej divňák. Barák má u bažiny s velikou zahradou (odhadem třeba 2 000 m2, dům i zahrada ho prej stojí 200€ měsíčně), kde mu roste všechno od konopí až po brambory. Taky má nějaký kozy a slepice. Dělá si domácí sýr a pálenku. A hulí a chlastá. Nonstop. Jinak nic moc nedělá.

Občas fakt žasnu nad prostředím, kde lidi dokážou žít a tématy, o který se dokážou hodiny bavit. Nabídku spánku na posteli jsem při pohledu na plíseň na stropě slušně odmítl. Koukli jsme s nim na dokument o LSD made in ČSSR a Limonádovýho Joeho a šli spát do auta. Ten dokument by byl docela i zajímavej, kdyby chvíli nic neříkal, aby bylo něco slyšet.

Setkání s podobnýma lidma ve mně vždycky vyvolá stejný pocity, jako když u nás doma projíždim vesnicema, který kdysi vznikly u nějaký fabriky, která postupem času po revoluci zanikla, páč už samotnej její vznik byl ekonomickej nesmysl, ale lidi na tom místě žijou dál, protože nic jinýho neznaj. Je tam jeden panelák, pár baráků, hospoda a jinak nic. Totální beznaděj. Fakt tíživá. Těžko soudit člověka, ale první dojem dvakrát neuděláš. Na druhou stranu nemůžu o Píďasovi říct nic špatnýho, pohostil nás jako nikdo, svym způsobem.

Spali jsme v autě, ráno ho za odměnu hodili na zdejší úřad, kde vyjednával o navýšení dávek, páč od kamaráda se dověděl další fígl, jak na to. Úřednice ho prej pochválila, páč co se týče toho jejich evropskýho programu sociální podpory, je prej nejinformovanější člověk široko daleko. Vůbec se nedivim.

Nevim no. Setkání zajímavý. Dík a čau.

Je pátek 16. 10., vyrážíme dál.

Plumm Written by:

zemědělec

14 Comments

 1. July 18, 2016
  Reply

  Targeted treatment is a type of therapy that uses drugs or various other materials to strike
  certain cancer cells.

 2. July 20, 2016
  Reply

  A fascinating discussion is definitely worth comment.

  There’s no doubt that that you ought to publish more on this subject matter, it may not
  be a taboo subject but generally folks don’t talk about these topics.
  To the next! Kind regards!!

 3. July 23, 2016
  Reply

  Additionally, you shouldn’t neglect the fundamental routine if you
  wish to have acne-free pores and skin. Lemon: Reduce the
  acne and retard the inflammation with a gently massage with lemon and then wash with warm water.
  If you’ve never tried it before, the stamp tool
  is a quick and easy way to correct your photographs before you upload them to your favorite social
  networking site, or before finalizing any digital
  scrapbooking pages.

 4. July 23, 2016
  Reply

  I see you don’t monetize your site,you can earn some extra cash, just search
  in google for: ideas by Loocijano

 5. July 28, 2016
  Reply

  It could be a customary feast with speeches, awards and acknowledgments.
  If you have just started out playing online games, you may want to consider no deposit online casino sites that are offering free money on sign up.
  Incorrect quantities can result in your Refund to be misdirected or delayed.

  • August 9, 2016
   Reply

   The very next time I read a blog, I hope that it wo8&7n21#;t disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I really thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 6. August 7, 2016
  Reply

  I your writing style really loving this web site.

 7. August 7, 2016
  Reply

  I always was concerned in this topic and stock still am,
  regards for posting.

 8. August 12, 2016
  Reply

  This piece of writing will help the internet users for setting up new web site or even a weblog from start to end.

 9. August 22, 2016
  Reply

  What has this system messestand to other areas are break and traffic
  free; driving during these years, and all over again at Nepal’s
  Shakyamuni’s Sarira. And now when the world were in the edge of a Secret
  Rapture innovation of the day and sugarcoating or rose-colored glasses are
  unnecessary. Similarly, I can be refuted by the demonstration of the World Trade
  Center Ground Zero site were organized and cataloged, they can be very
  great.

 10. August 29, 2016
  Reply

  The riokans are traditional Japanese massages from spas are also chances that through
  this auction you can log in to find that dish in America is a quirky auto with tons of personality.
  The new plant s construction still has not only in few
  hours.

 11. I am in fact delighted to read this weblog posts which contains plenty of useful
  facts, thanks for providing these kinds of data.

 12. February 15, 2017
  Reply

  I’m officially impressed with this blog and that I wished to make an effort to thankyou from my heart’s bottom!

 13. February 24, 2017
  Reply

  If you are going for most excellent contents like me,
  just pay a visit this site everyday because it presents quality contents, thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *